قوانین استفاده و شرایط پذیرش محصول

مارکت اندروید ریور تنها مارکت تخصصی پروژه های اندروید در ایران که از سال 1395 تا به امروز فعالیت دارد با ایجاد بستری مناسب برای فراگیری اندروید و همچنین دسترسی به سورس های باکیفیت و دیگر ابزار توسعه سیستم عامل اندروید سعی در ارائه خدمت رسانی هرچه بهتر به هموطنان و علاقه مندان به برنامه نویسی ویژه اندروید دارد.

از این رو با تدوین این قوانین سعی کردیم تا خط مشی و ممیزی عادلانه ای را برای غربال محصولات باکیفیت و تاثیر گذار در روند افزایش سطح دانش و پیشرفت لول توسعه دهندگان عزیز ارائه دهیم .


0 - تعاریف

خریدار : فرد حقیقی و حقوقی یا شرکت ، سازمان یا گروه متشکل از دو یا چند نفر که به عنوان " برنامه نویس " و یا به اصطلاح دیگر " توسعه دهنده " که محصولی را با پرداخت هزینه محصول خریداری میکند.

فروشنده : فرد حقیقی و حقوقی یا شرکت و یا گروه متشکل از دو یا چند نفر که به عنوان " برنامه نویس " و یا به اصطلاح دیگر " توسعه دهنده " و یا " صاحب امتیاز و مالک " یا "  ادیتور ( محصول غیر ایرانی )" است که در اندروید ریور فعالیت داشته یک یا چند پروژه برنامه نویسی را ارئه می دهد.

اندروید ریور : ناشر و ناظر کیفیت پروژه های برنامه نویسی مرتبط با زبان های تخصصی و غیر تخصصی اندروید است که خود نیز فروشنده  برخی از محصولات در مارکت اندروید ریور است علاوه بر این اندروید ریورمحیط و بستر فعالیت با امکانات رایگان را با در اختیار گذاشتن فضا کسب و کار برای انتشار پروژه ها توسط فروشندگان محصولات برنامه نویسی اندروید فراهم آورده است .

خدمات پشتیبانی : پشتیبانی فروش تا راه اندازی کامل به معنای ارائه پاسخ علمی ، مستند و منطقی به سوالات و مشکلات خریداران و رسیدگی تمام و کمال به آنها حین راه اندازی محصول است که خریدار در حین راه اندازی در صورت وجود ابهام یا سوال آن را از طریق دیدگاه های همان محصول با فروشنده محصول مطرح می نماید و فروشنده موظف به ارائه پاسخ و حل مشکل خریدار است.

1 - ویژگی ها و استاندارد ها

ویژگی های کلی

1- فروشنده مسئول پشتیبانی کامل از محصول خود است برای انتشار محصول خود می بایست درون پکیج پروژه در فایل آموزش راه اندازی اطلاعات تماس ( ایمیل یا آی دی پیام رسان ها یا شماره تماس ، یکی از سه مورد کفایت می کند ) را بگنجاند

2- محصول (سورس) باید کارایی 100% را در هنگام توسعه به کاربر ارائه دهد.

3 - محصول (آموزش ویدئویی ) باشد باید هدف آموزش را به صورت تمام و کمال مطابق با آنچه به عنوان هدف و غایت آموزش ارائه شده پیاده کند.

4 - محصول اگر پک و ابزار توسعه ( لایبرری و..) باشد باید کارایی 100% ارائه داده و کاملا قابل شخصی سازی باشد.

5 - محصولات ارائه شده باید کاملا فارسی و میبایست محصول خود شما یا نسخه خریداری شده پریموم و لاینسس شده از مارکت های غیرایرانی باشد. در غیر اینصورت میبایست در صورت ارائه یک محصول از شخص / گروه / شرکت تابع ایران از ایشان اجازه نامه کتبی ارائه شود.

 • تبصره الف : محصولات غیر فارسی قابلیت فروش ( انتشار پولی ) ندارند اما می توانند به صورت رایگان منتشر شوند.

6 - محصولاتی که به صورت رایگان از سمت توسعه دهنده منتشر شده باشند قابلیت فروش ( انتشار پولی ) را ندارد .

 • تبصره 1 – در صورتی که محصول رایگان را فارسی سازی و یا شخصی سازی کرده باشید میتوانید محصول را برای فروش منتشر کنید. اندروید ریور محصولات رایگانی را که فارسی سازی شده باشند و تغییراتی روی آنها به عنوان شخصی سازی اعمال شده باشد که تمایزی با محصول اصلی و رایگان داشته باشد را برای فروش تایید می کند در غیر این صورت محصول با صلاح دید فروشنده به صورت رایگان منتشر می شود.

عنوان بندی

7 - در عنوان بندی و انتخاب تیتر برای محصول مجاز به استفاده از عناوین ” خرید ” ، ” فروش ” ، ” ارزان ” و همچنین پسوند ” ترین ” نیستید در صورت بکار بردن این عناوین تیتر شما ویرایش خواهد شد.

تبصره 1 – مجاز به استفاده از صفات : حرفه ای ، پیشرفته و صفات از این قبیل هستید

8 - عنوان بندی باید کوتاه و حداکثر 90  کاراکتر باشد

مثال : آموزش لیست ویو پیشرفته برای اندروید ، سورس برنامه اندروید آنتی ویروس

انتخاب تصویر

9 - تصویر شاخص نمیتواند مطلقا غیر فارسی باشد و اگر توضیحاتی در تصویر وجود دارد باید کاملا فارسی باشند همچنین تصویر شاخص نمیتواند شامل آیکون به تنهایی و یا یک اسکرین شات باشد . میبایست به صورت استاندارد شامل اسکرین شات و یا آیکون به همراه نام سورس و اشاره به محیط سورس باشد.

تبصره 1 : تصویر شاخص باید از کیفیت طراحی بالا و استانداری برخردار باشد می توانید نمونه های مورد تایید را در صفحه فایل های آماده طراحی اندروید ریوربه آدرس https://androidriver.ir/design ببینید و دریافت کنید و ویرایش کنید.

این نمونه تصویرهای  شاخص استاندارد و مورد قبول اندروید ریور است :نمونه تصویر 1 ، نمونه تصویر 2 ، نمونه تصویر 3

10 - در انتخاب تصویر شاخص محصول باید از فونت های استاندارد و خوانا استفاده کنید ( فونت پیشنهادی ما Myriad Arabic – Yekan – Traffic – Titr می باشد )

11- محصولات غیر رایگان باید حتما باید پیشنمایش ( اسکرین شات همراه با فایل نصبی )داشته باشد.

12 - در انتخاب تصویر شاخص باید یک اسکرین شات از یکی از صفحات سورس شما در تصویر شاخص گنجانده شود. ترجیحا صفحه  Main

13 - تصویر شاخص نیازی ندارد الزاما به ویژگی ها و امکانات سورس اشاره کند و تنها نام سورس و توضیحات بسیار کوتاه کفایت میکند گرچه توصیه می شود که این استاندارد رعایت شود.

 • در صورت تمایل برای تولید یک تصویر شاخص با کیفیت و منحصر به فرد که تاثیر به سزایی در معرفی خلاصه مهمترین ویژگی های سورس شما دارد و همچنین تطبیق هرچه بیشتر تصویر با استاندارد های اندروید ریور میتوانید از طریق ارسال تیکت > گرافیک با موضوع درخواست طراحی تصویر شاخص درخواست خود را همراه با یک اسکرین شات از صفحه اصلی Main برنامه ، بازی ارسال کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود. طراحی تصویر توسط واحد گرافیک با الگو گرفتن از استانداردهایی که برای دریافت هزینه برای خدمات جانبی غیر مرتبط با فعالیت اصلی مجموعه ها تعریف شده و رعایت می شود ، هزینه طراحی هر تصویر شاخص با کیفیت 10 هزارتومان در نظر گرفته شده است.

تبصره 1 : کلیه محصولات ارسالی باید علاوه بر موارد فوق الذکر همراه با یک آیکون در ابعاد حداقل 128*128 ارسال شوند تا مورد تایید قرار گیرند.

متن

14 - توضیحات محصول میبایست نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی طولانی باشد . متن توضیحات میبایست حداقل 2 پاراگراف و به صورت گویا و واضح باشد و ویژگی های محصول را به صورت کامل شرح دهد .

15 -  در متن علاوه بر تکمیل فرم مشخصات محصول حتما باید اشاره کنید این آموزش / سورس / ابزار برای کدام محیط توسعه است.

16 - در متن توضیحات و یا همان صفحه محصول میبایست در زمان ارسال محصول در فرم یک پیشنمایش برای محصول خود ارائه دهید.

17 - در متن محصول حتما می بایست یک الی دو عدد تصویر بارگزاری کنید.

 • تبصره 1 – برای اپلیکیشن و بازی ها میبایست بیش از 2 اسکرین شات ارسال کنید.
 • تبصره 2 – در صورتی که محصول شما آموزش است حداقل 1 تصویر کفایت میکند.
 • تبصره 3 – تصویر میتواند از خود محصول باشد یا ویژگی های کلیدی آن را به صورت تبلیغاتی شرح دهد

18 - در صورتی که محصول شما لایسنس های مختلفی دارد می بایست شرح امکانات هر لایسنس در متن موجود باشد.

 • نکته :  از طریق فرم ارسال محصول در پنل کاربری خود میتوانید با اضافه کردن فایل های بیشتر و ارائه قیمت برای هر فایل یک محصول با چند لایسنس را بفروشید مثلا نسخه طلایی دارای جزئیات آموزشی فراتر از هدف آموزش و نسخه معمولی شامل بدون جزئیات فراتر از هدف آموزش
 • تبصره 1 – این امکان نیز برای اپلیکیشن ، بازی ، آموزش ها و ابزارها متناسب با شرایط آن قابل ارائه خواهد بود.

 2 - خدمات و پشتیبانی

1- با توجه به بند 1-0 مندرج در بخش ویژگی ها و استاندارد ها صراحتا اورده شده است که ناشر پروژه ( فروشنده ) موظف به ارائه پشتیبانی کامل از محصول خود به خریداران است. کلیه پشتیبانی ها در بخش " نظرات و دیدگاه ها " در صفحه همان محصول و همچنین از طریق اطلاعات تماس فروشنده که همراه پکیج دریافتی ارائه می شود صورت می پذیرد ، فروشنده دیدگاه های ثبت شده را با جزئیات کامل در پنل خود در اندروید ریور رویت میکند و موظف است به مشکلات خریداران و سوالات کاربران پاسخ دهد همچنین از طریق راه های تماسی که تعریف کرده است نیز موظف به ارائه خدمات پشتیبانی به کاربر است.

پشتیبانی الزامی ترین و اساسی ترین استاندارد قانونی تعریف شده در قوانین اندروید ریور است که با مشی حمایت دوجانبه وضع شده است که با حمایت از خریدار و در نظرگرفتن و حمایت از حقوق فروشنده تعریف شده است . طبق تعریف آن در بند قانونی با عنوان تعاریف شرح داده شده که شامل ارائه پاسخ علمی ، مستند و منطقی به سوالات و مشکلات خریداران و رسیدگی تمام و کمال به آنها حین راه اندازی محصول است که خریدار در حین راه اندازی در صورت وجود ابهام یا سوال آن را از طریق دیدگاه های همان محصول با فروشنده محصول مطرح می نماید و فروشنده موظف به ارائه پاسخ و حل مشکل خریدار است.

 • تبصره 1 -  در صورت ارائه خدمات پشتیبانی ناقص و یا عدم اعتنا به پشتیبانی محصول و عدم پاسخ گویی در بیش از 48 ساعت ، اندروید ریور حق دارد بعد از اخطار ( برای یک محصول / برای محصولات مختلف ) جریمه ای برای توسعه دهنده در نظر گیرد که شامل کسر درصدی  از موجودی حساب توسعه دهنده در پنل توسعه دهنده یا توقف فروش محصول تا کسر جریمه در صورت کم بودن موجودی حساب کاربری به منظور جبران خسارات انتقال تجربه منفی خریداران است. در موارد خاص و تخلف گسترده حساب فروشنده را بنا به صلاح دید به صورت موقت تعلیق و برای رفع تعلیق مبلغ 40 هزارتومان به عنوان جریمه را با توجه به خسارات وارده از حیث انتقال تجربه منفی به خریداران  از توسعه دهنده دریافت و فروشنده موظف می باشد تا پشتیبانی فروش جاری خود را انجام دهد  و پس از آن اندرویدریور می تواند حساب وی را مجددا رفع تعلیق کند.
 • تبصره 2 - درصورت بروز هرگونه تخلف سهوی یا عمدی از سوی فروشنده در زمینه فروش محصولات از جمله دور زدن قوانین و نقض همکاری ، ارائه اطلاعات غلط در حساب کاربری کاربری مسدود شده و در صورت وجود درآمد در حساب کاربری به دلیل ارائه اطلاعات غلط هویتی و تماس بلوکه خواهد شد و فروشنده قادر نخواهد بود در اندروید ریور فعالیتی داشته باشد.
  • بند 1 : با توجه به مفاد تبصره ۱ و ۲ چنانچه حساب کاربری فرد متخلف تعلیق موقت یا دائم شد ، وی اقدام به ایجاد حساب دیگری در اندروید ریور کند حساب جدید وی نیز به صورت دائم تعلیق شده و چنانچه تعلیق حساب اولیه وی موقت بوده باشد این تعلیق به دائم تغییر خواهد کرد و غیر قابل برگشت است.
  • تبصره 3 : با توجه به مفاد تبصره 1 ، 2 اگر فروشنده نتواند به مشتری پشتیبانی طبق قوانین ارائه دهد موظف است ظرف مدت حداکثر 48 ساعت مبلغ خرید کاربر را به کاربر بازپرداخت کند که برابر با 100% قیمت فروش محصول روی مارکت است.
  • بند 1 : در صورتی که فروشنده ظرف مدت 48 ساعت مبلغ را به خریدار با توجه به عدم پشتیبانی مسترد نکرد حساب کاربری ایشان مسدود و کلیه محصولات وی نیز به حالت توقف فروش تغییر وضعیت می دهند.
  • بند 2 : در صورتی که فروشنده اعتنایی به بازپرداخت وجه ننمود و پاسخی به تماس ها از سمت مارکت در بیش از 72 ساعت نداد حساب کاربری وی به صورت دائم متوقف می شود و امکان بازگشایی آن تنها در صورت بازپرداخت وجه خریداری شده به مشتری و همچنین امضای تعهد کتبی ارسالی از سمت مارکت جهت تضمین رفتار در راستای قانون و عدم تکرار ارائه مسائل مربوط به عدم پشتیبانی یا پشتیبانی ناقص است.

تشدید برخورد در صورت تکرار مجدد :

فروشندگان باید توجه داشته باشد که بنا بر تعهد و شرایط فعالیت در اندروید ریور نمیتوانند پشتیبانی محصول را رها کرده و یا به آن اعتنایی نداشته باشند زیرا در این صورت امکان فعالیت دراندروید ریور وجود نخواهد داشت و کلیه مواردی که بعنوان جریمه در نظر گرفته شدند تنها به منظور حفظ  چهارچوب تعهد کیفی ( SLA ) و ایجاد یک استاندارد مشخص و ثابت است. لذا موارد زیر به عنوان تشدید جرائم لازم به ذکر است :

 • تبصره 1 : در صورتی که حساب فروشنده به دلیل تاخیر بیش از 48 یا 72 ساعت کاری در پاسخ گویی به درخواست های پشتیبانی و سوالات پیش از خرید و بعد از خرید کاربران یک بار معلق شد و با امضای تعهد مذکور مجددا بازگردید یا طبق مفاد بالا مبلغی از حساب وی بلوکه شد ومجددا تخلف از سمت فروشنده رخ داد اندروید ریور می تواند حساب کاربر را با درآمد های ایشان به صورت کامل بلوکه نماید و فروشنده دیگر نخواهد توانست در مارکت اندروید ریور فعالیتی به عنوان فروشنده داشته باشد. در این شرایط فروشنده موظف است مبلغ خریداری شده که برابر 100% قیمت محصول در اندروید ریور است را به خریدار در کوتاه ترین زمان ممکن و حداکثر 48 ساعت کاری مسترد کند . طبیعی است در صورت عدم اعتنا به بازگردانی وجه خریداری شده به خریدار مارکت این حق را دارد ، از سوی خود و یا از سوی خریدار علیه فروشنده متخلف در دستگاه قضایی کشور طرح دعوا نماید و پیگیر خسارات وارد به مارکت شود خریدار نیز میتواند با طرح دعوا در دستگاه قضایی کشور پیگیر حقوق تضییع شده خود گردد . در این مورد مارکت کلیه همکاری لازم را با خریدار به عمل خواهد آورد.

3 - امور مالی - تسویه حساب

1- تسویه حساب با فروشندگان  بلا فاصله پس از انجام تراکنش و ثبت خرید بدون نیاز به رسیدن به حداقل موجودی به صورت بلادرنگ در سیکل حسابداری و پرداخت قرار میگیرد که حداکثر پس از 24 ساعت پرداخت شده و در سیکل شبکه شاپرکی از طریق واریز به شماره شبا در بخش اطلاعات کاربری (پروفایل) به حساب فروشنده واریز می شود. بیاد داشته باشید باید تیک پرداخت اتوماتیک را بزنید.

 • تبصره 1 – فروشندگان موظف به ارائه تکمیل فرم پروفایل برای انجام امور تصویه حساب هستند . در پایان هر سال کلیه فصل حسابداری آن سال بسته می شود و در سال جدید وارد فصل حسابداری جدیدی می شویم . برای حفظ نظم حسابداری این تدابیر اتخاذ شده است لذا در صورتی که پس از دریافت اطلاعیه از سمت اندروید ریور نسبت به تکمیل اطلاعات پروفایل خود اقدام ننمودید با توجه به بسته شدن فصل حسابدارای در پایان هر سال کلیه تراکنش های شما هم به پرداخت شده تغییر میابد و قابل برگشت نیست.
 • تبصره 2 -  توسعه دهنده موظف است شماره شبا حساب و نام صاحب حساب را به صورت صحیح و مشابه با نام و نام خانوادگی که در زمان ثبت نام ثبت کرده است در بخش پروفایل ثبت کند هرگونه اشتباه و خطا در درج شماره شبا و نام صاحب حساب و مغایرت آن با نام و نام خانوادگی ای که با آن حساب کاربری در اندروید ریور ثبت شده است  بر عهده توسعه دهنده خواهد بود و تا اصلاح این موارد پرداخت وجه صورت نمی پذیرد.

4 - استرداد وجه

1 -  ضمانت بازگشت وجه هفت روز است و از تاریخ پرداخت فاکتور محاسبه می شود.

شرایط :

الف ) سورسها با دقت فراوان قبل از انتشار بررسی می شوند اما درصورتی که سورس یا پروژه خریداری شده ناقص باشد و یا به دلایل فنی از ابتدا دچار مشکلات فنی باشد که راه اندازی آن را به صورت کامل منتفی سازد و غیر قابل حل باشد وهمچنین این مشکلات در نسخه ای که در مارکت اندروید ریور منتشر شده است دقیقا به همان شکل موجود باشد وجه به صورت کامل به خریدار با ارسال تیکت  تا حداکثر ۷۲ ساعت کاری بازپرداخت می شود .

 • تبصره ۱ : مشکلات فنی شامل ناسازگاری با نسخه ADT و ابزار SDK و IDE خریدار نمی شود زیرا ناسازگاری مذکور  مربوط به بروز نبودن و محیط برنامه نویسی خریدار است و درثانی مربوط نقص پروژه نیست و در ارتباط با بروز نبودن سیستم کاربر است .
 • تبصره 2 : خریدار قبل از خرید باید اطمینان حاصل کند خود یا برنامه نویسی که طرف قرار داد اوست توانایی فنی کافی برای دریافت و درک پشتیبانی فنی از سوی فروشندگان در اندروید ریور و همچنین توانایی فنی کافی با فرایند توسعه و راه اندازی پروژه های برنامه نویسی اندروید را داراست.

ب ) قبل از پرداخت ، سورس و پروژه هایی که انتخاب کرده اید با مطالعه کامل توضیحات آنها در مرحله پرداخت برای شما با جزئیات کامل فاکتور می شود و بعد از مشاهده و تایید شما مرحله پرداخت انجام می شود لذا هرگونه خطای انسانی  از سوی خریدار در خرید بر عهده خریدار است و اندروید ریور و فروشنده در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارند.


درباره قوانین و شروع فروشندگی سوالی دارید ؟ حتما از طریق تیکت با ما مطرح کنید تا بتونیم مشاوره ارائه داده و به ابهاماتتون پاسخ بدیم...